Podle analytiků Gartneru by firmy měli při plánování pro rok 2021 zahrnout následující trendy:
(v abecedním pořadí)
AI engineering
Tento trend zahrnuje poskytování disciplíny engineeringu pro organizaci, protože jenom 53% projektů dokáže přejít z AI prototypů do produkce, podle výzkumu Gartneru.
Anywhere operations
Další strategický trend odkazuje na model IT, který podporuje zákazníky kdekoli a umožňuje zaměstnance kdekoli a spravuje nasazení podnikových služeb napříč distribuovanou infrastrukturou.
Gartner předpovídá, že do roku 2023 bude mít 40% organizací aplikovaný „anywhere operations“ k dodání optimalizovaných a smíchaných virtuálních a fyzických zákaznických a zaměstnaneckých zkušeností.
Cybersecurity mesh
Technologický trend cybersecurity mesh umožňuje lidem přistupovat k libovolnému digitálnímu aktivu (digital asset) bezpečně bez ohledu na to, kde aktivum je, nebo kde se nachází daná osoba.
Gartner předpovídá , že do roku 2025 bude cybersecurity mesh podporovat více než polovinu požadavků na na řízení digitálního přístupu.
Distribuovaný cloud
Tento trend zse týká distribuce služeb veřejného cloudu do různých fyzických lokací, zatímco provoz, governance a rozvoj těchto služeb je odpovědností poskytovatele veřejného cloudu.
Hyperautomation
„Viděli jsem obrovskou poptávku po automatizování opakovaných manuálních procesů a úkolů; robotická automatizace procesů byla hvězdnou technologií, na kterou se společnosti zaměřovali. Toto se dělo pár let, ale nyní vidíme že se to posunulo z automatizace úkolů k automatizaci založené na procesech k funkční automatizaci napříč mnoha procesy a dokonce směrem k automatizaci na úrovni ekosystému businessu. Šíře automatizace se rozšířila jak jdeme kupředu s hyperautomatizací,“ vysvětlil Burke.
Intelligent composable business (inteligentně komponovatelný business)
Jedná se o těžení z aplikační perspektivy a využívání „packaged business capabilities“ (kousky funkčnostti přístupné zkrze API).
Inteligentně komponovatelný business spolu spojuje věci jako lepší rozhodování, lepší přístup k datům, která mění způsob, kterým děláme věci…
Internet of behaviors (IoB)
Tento trend sleduje jak organizace využívají technologie k monitorování behaviorálních událostí a správě dat k upgradu či downgradu zkušenosti k ovlivňovaní těchto chování. Gartner toto označuje jako „digitální prach“ denních životů lií. Zahrnuje rozpoznávání obličejů, sledování polohy a big data.
Garnter předpovídá, že do konce roku 2025 bude více než polovina světové populace subjektem alespoň jednoho IoB programu.
Burke (Gartner research VP) uvádí jako příklad monitorování fitnes náramků společnostmi z oblasti pojištění zdraví a nastavením individuálních snížení plateb na základě sebraných dat.
Privacy-enhancing computation
Gartner předpovídá, že do roku 2025 naimplementuje privacy-enhancing computation polovina velkých organizací. Privacy-enhancing computation chrání používaná data za současného udržování jejich utajení, či soukromí.
Total experience
Total experience (TX) spojuje zákaznickou zkušenost, zaměstnaneckou zkušenost a uživatelskou zkušenost s prostředím multiexperience.
Organizace potřebují strategii pro TX s tím jak se interakce stávají více mobilními, virtuálními a distribuovaným, obzvláště coby výsledek pandemie COVID-19.
Gartner předpovídá, že organizace poskytující TX překonají konkurenty napříč klíčovými metrikami metrik spokojenosti ve 3 následujících letech.
Zdroj: techrepublic.com