BlueDot vyvinul algoritmus který dokáže procházet stovky tisíc zpráv denně společně s informacemi o letecké dopravě tak, že dokáže detekovat a monitorovat šíření infekčních chorob.
Tento systém poslal klientům výstrahu 31. prosince ohledně epidemie coronaviru – pár dní před tím než hlavní autority v oblasti veřejného zdraví vydali oficiální prohlášení.
Bluedot také správně předpověděl země, ve kterých bylo nejakutnější riziko nákazy.
Nápad založit společnost BlueDot dostal 49 letý epidemiolog Kamran Khan po epidemii SARSu v letech 2002 – 2003. Společně s týmem lékařů, veterinářů, epidemilogů, data scientistů a vývojářů software spustil BlueDot (nyní má 40 zaměstnanců).
Systém výstrah v reálném čase je založený a zpracování přirozeného jazyka a strojním učení. Každých 15 minut algoritmus scanuje oficiální hlášní, profesní fora a zdroje on-line aktualit, kde hledá klíčová slova a fráze.
Systém umí číst text v 65 jazycích a dokáže sledovat 150 různách typů chorob.
Data o klimatu, databáze o národním zdraví a dokonce přítomnost moskytů či zvířat, která přenášejí nemoci na lidi jsou také brány v úvahu.
Jakmile je hotová analýza, BlueDot odešle výstrahu svým klientům – vládním agenturám, aerolinkám a nemocnicím – kde by mohla přistát většina dotčených cestujících aerolinek.
Cílem je umožnit autoritám připravit se na to nejhorší: závažnější epidemii nemoci.
„I když jsme nevěděli, že toto se stane velkou globální epidemií, rozpoznali jsme, že to má určité složky, které jsou podobné s tím, co jsme viděli během SARSu“, uvedl Khan.
Zdroj: indiatimes.com