Strategické technologické trendy 2025

Podívejme se na top strategické technologické trendy pro rok 2025, jak je předpovídá Gartner.

Tyto trendy odrážení rozvoj tradičních digitálních schopností (které v současnosti implementujeme v projektech digitální transformace) směrem k sofistikovanějším, samostatným systémům. Tyto systémy stírají hranice mezi lidskou a strojní inteligencí.

Podnikoví leadeři potřebují rozumět potenciálu technologií, které postupně dospívají a současně umět řídit spojená rizika.

Gene Alvavrez (Distinguished VP Analyst, Gartner) říká: „Sledování těchto trendů pomůže IT leaderům tvarovat budoucnost jejich organizací s odpovědnou a etickou inovací.“

top 10 strategických technologických trendů 2025
Gartner: 2025 Top 10 strategic technology trends

Synergie člověk-stroj

Neurologická rozšíření

Gartner zmiňuje, že do roku 2030 bude 30% znalostních pracovníků rozšířeno technologiemi jako jsou brain-machine interfaces (BBMIs). Rozhraní, které umí propojit mozek s počítačem se již nějaký čas zkouší a například Neuralink vyvíjí implantáty, které umožňují jedincům ovládat zařízení pomocí myšlenek.
Ohledně této předpovědi jsem velmi skeptický, protože také vytváří prostor mimo jiné pro velké bezpečnostní riziko v době, kdy jsou hybridní války často skloňované v médiích.

Star Trek: Pickardova noční můra, Youtube

Polyfunkční roboty

Polyfunkční roboty nahrazují tradiční roboty specializované na vykonávání specifických úkolů.

Gartner předpovídá že 80% lidí bude používat chyté roboty denně (dnes méně než 10%).

Do polyfunční robotiky dnes investují například Amazon a Siemens.

Gartner dále zdůrazňuje, že tyto roboty zlepšují hospodárnost a poskytují rychlejší ROI.

Prostorové výpočetní techniky (Spatial computing)

Spatial computing integruje rozšířenou virtuální a smíšenou realitu tak, aby se rozšířila interakce mezi fyzickými a digitálními světy. V geografických informačních systémech (GIS) se s prostorovými výpočetními technikami můžeme potkávát již po léta (ne-li dekády).

spatial computing operavaný pacient
Operace s podporou spatial computing, Image credit: Linkedin.com

Gartner předpovídá růst na 1,7 trilionu USD do roku 2033 (z 110 bilionu v roce 2023).

Prostorové výpočetní techniky mají dle Gartneru podstatně zvýšit efektivitu v organizaci skrze posílená workflow a rozšířenou spolupráci během následujících 5 až 7 let.

Nové hranice výpočetní techniky

Hybrid computing

Hybridní výpočetní techniky kombinují různé výpočetní, uložné (storage) a síťové mechanismy pro řešení výpočeních problémů. Pomáhají zvýšovat výkon a umožňují technologiím jako je AI překračovat současná omezení.

Gartner zdůrazňuje, že tento přístup vytvoří vysoce hosporárná inovační prostředí pro transformaci.

Příkladem mohou být hybridní cloudové služby (IBM, Microsoft a další).

Energeticky hospodárné výpočetní techniky (Energy-efficient computing)

Tyto inovace jsou odpovědí na znepokojení ohledně dopadů provozu datových center na životní prostředí.

Uhlíková stopa je aktuálně velmi důležitá při úvahách rozvoje IT v podnicích.

Využití obnovitelné energie a zlepšování ratingu power usage effectiveness (PUE) patří k populárním opatřením. Vneposlední řadě to jsou GPU akcelerované clustery.

Ambient invisible intelligence (v prostředí neviditelné inteligence)

Ambientní neviditelná inteligence redefinuje jak interagujeme se světem. Umožňuje inteligentním systémům vnímat, analyzovat a jednat bez nutného zadávání uživatelských příkazů. Tato technologie se má stát nárožním kamenem inovací napříč sektory v roce 2025 a následujících letech.

Příklady použití napříč odvětvími

1. Chytré domy a obytné prostory

Energetická optimalizace: Automaticky upravuje osvětlení a teplotu podle obsazenosti.

Zabezpečení domácnosti: Monitoruje aktivity a upozorňuje uživatele na potenciální hrozby. Příklad: Google Nest využívá ambientní inteligenci k poskytování energeticky účinných řešení.

2. Zdravotnictví

Monitorování pacienta: Sleduje vitální funkce a varuje poskytovatele zdravotní péče v případě nouze.

Péče o seniory: Zajišťuje bezpečnost a pohodu prostřednictvím detekce pádu a upozornění. Příklad: Ambientní systémy v zařízeních asistovaného bydlení, jako je WellSky, zlepšují péči o pacienty.

3. Maloobchod

Personalizované nakupování: Doporučuje produkty na základě chování v obchodě.

Správa zásob: Sleduje zásoby v reálném čase, aby se zabránilo jejich nedostatku. Příklad: Obchody Amazon Go využívají inteligenci prostředí pro nakupování bez pokladních.

4. Kanceláře a pracoviště

Nástroje produktivity: Automatizuje plánování schůzek a přidělování zdrojů.

Úspora energie: Dynamicky upravuje osvětlení a systémy HVAC. Příklad: Inteligentní kanceláře využívající Cisco Spaces zvyšují produktivitu zaměstnanců.

5. Doprava

Řízení provozu: Předpovídá přetížení a podle toho upravuje signály.

Autonomní vozidla: Používá data v reálném čase pro bezpečnější navigaci. Příklad: Autopilot Tesly zahrnuje inteligenci okolí pro efektivitu jízdy.

6. Vzdělávání

Personalizované učení: Upravuje poskytování obsahu na základě chování a zapojení studentů.

Smart Campuses: Sleduje docházku a optimalizuje prostředí ve třídě. Příklad: Inteligentní tabule poháněné ambientní technologií umožňují interaktivní učení.

7. Výrobní a dodavatelský řetězec

Prediktivní údržba: Identifikuje problémy stroje dříve, než způsobí prostoje.

Optimalizace logistiky: Zjednodušuje dodací trasy na základě podmínek v reálném čase. Příklad: Bosch využívá ambientní inteligenci ke zvýšení produktivity továrny.

8. Pohostinství

Guest Experience: Upraví nastavení místnosti podle individuálních preferencí.

Správa zdrojů: Optimalizuje provoz hotelu pro udržitelnost. Příklad: Hotely Marriott používají technologie inteligentních pokojů poháněné inteligencí prostředí.

Postkvantová kryptografie (PQC)

Postkvantová kryptografie je odpovědí na šířící se nebezpeční překonávání aktuálních metod šifrování pomocí kvantových počítačů.

Gartner předpovídá: „S pokrokem ve vývoji kvantových počítačů v posledních několika letech, se očekává, že skončí několik typů konvenční kryptografie, která je široce používána“.

Nejpozději do roku 2029 nemá být konvenční asymetrická kryptografie bezpečná.

Dezinformační bezpečnost

Dezinformační bezpečnost je celkově průřezem vertikálních technologií včetně výkonného vedení, bezpečnostních týmů, public relations, marketingu, financí, lidských zdrojů, právního poradenství a prodeje.

PwC uvádí, že se objevují komerční služby, které pomáhají společnostem a novinářům sledovat a bojovat proti dezinformacím.

Gartner předpovídá, že: „Nejpozději do roku 2028 začne 50 % podniků přijímat produkty, služby nebo funkce navržené speciálně pro případy použití dezinformační bezpečnosti, oproti dnešním méně než 5 %.

Nezbytnosti pro AI a rizika

Platformy pro AI governance

Gartner definuje AI governance v rámci svého podnikání jako „součást vyvíjejícího se rámce AI Trust, Risk and Security Management (TRiSM), který umožňuje organizacím spravovat právní, etický a provozní výkony jejich systémů AI.

Gartner předpovídá, že: „Do roku 2028 zažijí organizace, které implementují komplexní platformy AI governance, o 40 % méně etických incidentů souvisejících s AI ve srovnání s těmi, které takové systémy nemají“.

Společnosti jako Credo AI a Fairly AI stojí v čele řešení pro řízení AI, přičemž Credo AI nabízí nástroje, které organizacím pomohou připravit se na zákon EU o AI.

Agentic AI

Agentic AI je dle Gartneru top technologickým trencem pro rok 2025.

Autonomní umělá inteligence dokáže plánovat a podnikat kroky k dosažení cílů stanovených uživatelem. Primárně má umožnižnit přechod od systémů typu dotaz-odpověď na samostatné nástroje schopné vykonat podnikové úkoly bez lidského vedení.

Výhody pro business: Virtuální pracovní síla agentů, která pomáhá, ukládá a rozšiřuje práci lidí nebo tradičních aplikací.

Výzvy: Vyžaduje robustní ochrannou podporu, aby bylo zajištěno sladění se záměry poskytovatelů a uživatelů.

Gartner předpovídá, že: „Do roku 2028 bude nejméně 15 % každodenních pracovních rozhodnutí činit autonomně prostřednictvím agentic AI, oproti 0 % v roce 2024“.

Agentic AI má dle Gartneru potenciál plnit přání CIO na zvýšení produktivity napříč organizací.

Podle Pluralsight je Agentic AI spolu s RAG (Retrieval-Augmented Generation) druhá nejatraktivnější techologická dovednost pro rok 2025. Pravděpodobně je to bráno na základě poptávky po jejich IT kurzech.

nejatraktivnější technologické dovednosti 2025
Nejlatraktivnější technologické dovednosti 2025, Image credit: Pluralsight

Závěr

Rok 2025 má být rokem pro další optimalizace a zavádění inovací do běžného denního života v podnicích. Technologie jsou však stále více závislé na lidech, které související prostředky řídí, rozhodují o nich a uvádějí je do praxe.

V neposlední řadě musí mít použití nových technologií vytvořen jasný právní rámec se souvisejícím dozorem.

Přejme si, aby také v budoucnosti technologie sloužili lidem a ne naopak.

Zdroje:
https://technologymagazine.com/articles/top-10-trends-of-2025
https://www.gartner.com/en/articles/top-technology-trends-2025
https://www.pluralsight.com/resources/blog/upskilling/top-tech-skills-2025-with-tests https://www.linkedin.com/pulse/ambient-invisible-intelligence-silent-revolution-technology-saifi-ypkbc
https://www.youtube.com/watch?v=TIF2-pp4-GY

Strategie na podnikové aplikace
dashboard

K dosažení plné digitální transformace podniku je nutné mít dobře promyšlenou strategii pro rozvoj aplikací. Dinesh Varadharajan (CPO, Kissflow) navrhuje Celý článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *