Jak programuje webové aplikace openAI

Jak naprogramovat webovou aplikaci s openAI a co openAI neumí?

V následujícím příspěvku ukáži, jak pracovat s ChatGPT a kde jsou momentálně některé třecí plochy bránící reálnému využití.

Kdo je OpenAI a kým je financována

OpenAI je výzkumná a vývojová laboratoř v oblasti umělé inteligence (AI).

Má dvě části neziskovou OpenAI Inc. a na zisk zaměřenou OpenAI LP.

Investoři do OpenAI

Microsoft

Bedrock Capital

Sequoia Capital

Andreessen Horowitz

Tiger Global Management

Matthew Brown Companies

Khosla Ventures

Reid Hoffman Foundation

Y Combinator

a další

ChatGPT

U OpenAI vytrénovali jazykový model pojmenovaný ChatGPT, který spolupracuje s uživatelem v konverzačním módu.

Registrace a přihlášení do ChatGPT

Registrace ani přihlášení do ChatGPT se nemusí vždy povést, protože v současnosti je systém přetížen požadavky uživatelů.

Zaregistrovat a přihlásit se lze pocí účtů od Microsoftu, Googlu i pouze přes e-mail. Adresa je openai.com.

Přihlášení / registrace do openAI

Použití ChatGPT

Uživatelské rozhraní webové aplikace ChatGPT

ChatGPT má následující omezení:

– Může občas generovat nesprávné informace

– Může produkovat poškozující instrukce, či předpojatý obsah

– Omezené znalosti světa a událostí po roce 2021

Na adrese https://chat.openai.com/chat si můžeme založit nový chat a začít psát vlastní dotaz pro ChatGPT (tak zvaný prompt).

Dotaz můžeme psát v českém jazyce.

Můžeme se například zeptat jak napsat webovou aplikaci v JavaScriptu.

Dotaz: Jak lze nejrychleji napsat webovou aplikaci v JavaScriptu?

Odpověď: Nejrychlejším způsobem, jak napsat webovou aplikaci v JavaScriptu, je použití jedné z řady existujících frontendových frameworků, jako je React, Angular nebo Vue. Ty poskytují hotové komponenty a nástroje pro vývoj aplikací, což usnadňuje a urychluje práci. Kromě toho lze použít i řadu knihoven a nástrojů pro práci s backendem, jako je Node.js a Express. Ty usnadňují vývoj serverové části aplikace.

ChatGPT na dotaz jak nejsnáze vytvořit webovou aplikaci odpověděl mimo jiné, že:

V každém případě je nutné mít nějaké základní znalosti programování, abyste byli schopni plně využít možnosti daného nástroje.

Programování s ChatGPT

Tento experiment prosím berte s nadhledem.

Zadání pro ChatGPT

Několika dotazy jsem přiměl ChatGPT vytvořit tuto jednoduchou aplikaci v JavaScriptu. ChatGPT udělal jednu chybu v názvu proměnné a úplně aplikaci nedokončil (pravděpodobně z důvodu omezené kapacity). Jinak celkově zvládal práci programátora JavaScriptu relativně dobře.

Výsledek třetího pokusu po dodělání a opravě chyby je na tomto odkazu JavaScript aplikace – monitorování stisknutých tlačítek.

Použití: Spuštění přes index.html (lze také přímo v místní složce lokálního PC). Je potřeba se přihlásit: učet admin má heslo admin a účet user má heslo user.
Aplikace si také lze forknout tlačítkem Fork.

Zajímavé je, že při prvním pokusu na to ChatGPT šel lépe, odborněji než při posledním třetím pokusu. Při prvních dvou pokusech to bohužel nakonec nedal dohromady (možná také kapacitní problém). Třetí pokus vygeneroval nejvíce řádků kódu – to je informace pro ty, kteří mají za cíl hlavně vytvořit co nejvíce řádků. Ano, i tohle umí.

Co ChatGPT neumí

Dotaz: Umíš navrhnout design, když ti ukážu webový link na wireframe?

Odpověď: Bohužel, jako AI model nemám schopnost vizuálního vnímání, tudíž nemohu prozkoumat webový link na wireframe a navrhnout design pro uživatelské rozhraní. Můžu poskytnout rady a pokyny k implementaci designu, ale samotné navržení designu není mojí schopností.

Dotaz: Myslíš, že v budoucnu budeš mít schopnost vizuálního vnímání?

Odpověď: V budoucnosti se očekávají další pokroky v oboru AI a strojového učení, takže není vyloučeno, že AI modely jako já budou mít v budoucnu větší schopnosti v oblasti vizuálního vnímání. Nicméně, tuto schopnost má stále jen lidé a momentálně není jasné, kdy se toto dovednost přenese na AI modely.

Dotaz: Pracují v současnosti nějaké teamy lidí na vizuálním vnímání pro AI modely?

Odpověď: Ano, v současnosti pracují týmy výzkumníků a vývojářů v celém světě na vývoji AI modely s vizuálním vnímáním. Toto je stále oblastí s mnoha výzvami a náročnými technickými problémy, které je nutné vyřešit. Tyto modely se snaží napodobit schopnosti lidského mozku v oblasti vizuálního vnímání, jako je například rozpoznávání objektů, detekce tváří, rozpoznávání písma, atd. Tyto výzkumy a vývoje jsou v současnosti v plném proudu a dávají naději, že v budoucnu budou AI modely mít schopnosti vizuálního vnímání, které budou významně překračovat současný stav.

Dotaz: Můžeš konkretně vyjmenovat některé týmy výzkumníků s adresami pracovišť, které na tomto pracují?

Odpověď: Některé z nejvýznamnějších týmů výzkumníků pracujících na vizuálním vnímání pro AI modely v současnosti jsou:

  1. Google Brain Team (Mountain View, California)
  2. Facebook AI Research (Menlo Park, California)
  3. Microsoft Research AI (Redmond, Washington)
  4. Baidu Research (Beijing, China)
  5. Amazon AI (Seattle, Washington)
  6. MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (Cambridge, Massachusetts)
  7. Carnegie Mellon University Robotics Institute (Pittsburgh, Pennsylvania)
  8. University of California, Berkeley Artificial Intelligence Research (Berkeley, California)
  9. Stanford Artificial Intelligence Laboratory (Stanford, California)

Tito týmy a mnoho dalších se snaží pokročit v oblasti vizuálního vnímání AI modely a umožnit jim rozpoznávat objekty, detekovat tváře, rozpoznávat text a další. Tyto týmy publikují své výsledky v akademických časopisech a prezentují je na odborných konferencích.

Dotaz: Máš aktuální informace o týmech výzkumníků či pracovišť v České republice, které na tomto také pracují?

Odpověď: Ano, některé z významných týmů výzkumníků a pracovišť v České republice, které se zabývají vizuálním vnímáním pro AI modely, jsou:

  1. Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics (CIIRC) – Pracoviště na Technické univerzitě v Praze
  2. Artificial Intelligence Center – Pracoviště na Univerzitě Obrany
  3. Machine Perception Group – Pracoviště na Univerzitě Karlovy v Praze
  4. Center for Machine Perception – Pracoviště na ČVUT

Tito výzkumníci a další publikují své výsledky v oboru a účastní se mezinárodních konferencí. Tyto týmy také spolupracují s výzkumnými týmy v zahraničí, aby se inspirovaly a pokročily ve svých bádáních.

Aktualizováno 14.3.:

GPT-4 má již schopnost vizuálního vnímání a dokáže například pochopit vtip vyjádřený pomocí obrázků. Dle příkladů zobrazených na adrese https://chat.openai.com/auth/login?next=/chat má umět také vyřešit fyzikální úlohu s grafickou ilustrací, nebo přečíst hodnoty z grafu a udělat návazný výpočet podle zadání. Funkčnost je zpřístupněna pomocí placeného plánu ChatGPT Plus.

Budoucnost

Obavy z AI

Nikdo neví co vše bude umět GPT-4 a další. Jsou naše pracovní místa v ohrožení a jak bude vypadat budoucnost pracovních sil? Ti kdo budou na nadcházející změny připraveni nemusí být smeteni inovační vlnou, která přijde. Budeme to skutečně schopni přečkat?

Může to být planá obava podobná jako u strachu spojeného s nástupem stojů v 19. století?

Jak to dělají v Japonsku

V japonské státní správě nemusí být inovátor postižen, pokud se mu povede zautomatizovat vlastní pracovní činnost. Japonský úředník má dostávat plat a již nemusí do práce chodit, odměnou za to, že své pracovní místo zautomatizoval.

Otázkou zůstává kolik úředníků bude takto zdatných, protože automatizaci typicky provádí dodavatelské organizace.

Závěrečná upozornění

Přestože ChatGPT došel k určitým pozitivní výsledkům, nemohu říci, že by byly vysoce užitečné, kompletní a dokonce ani aktuální (viz také počáteční upozornění od ChatGPT ve stati použití ChatGPT).

Pokud budeme pracovat s ChatGPT a například tvořit nějakou esej, tak se může stát, že ChatGPT na stejné téma vygeneruje další eseje, jiným lidem, kde budou stejné a čtenářem snadno objevitelné a nápadné věty, slovní spojení a chyby.

Pokud budeme komerčně programovat s podobným AI nástrojem, tak pozor na licence. Pro firmu i individuálního programátora by to mohlo představovat mnohé nepříjemnosti.

Image credit: unsplash.com

Další zdroje: https://www.zive.cz/clanky/chatgpt-vyvojari-priklady/sc-3-a-220530/default.aspx#part=9

SAP a Google cloud rozšiřují partnerství
SAP Waldorf google cloud

SAP a Google Cloud oznámili rozšíření partnerství a uvádějí nabídku open data. Nová nabídka má zákazníkům umožnit vybudovat end-to-end data Celý článek

1 comment on “Jak programuje webové aplikace openAI”

Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you. 20bet

Komentáře nejsou povoleny.