Podle studie Panorama Consulting vycházející z implementací ERP dokončených v roce 2011, 54% společností uvedlo, že jejich ERP projekty trvaly déle, než se předpokládalo a 56% společností utratilo více, než se očekávalo. Toto je zlepšení oproti loňské studii.
ERP patří k nejvíce obtížným ze všech implementací podnikového software. Jeho špatná pověst je také částečně založena na velkých soudních sporech, jako například ten, ve kterém výrobce zvířecího krmivo Sunshine Mills žádal uhradu škod ve výši 63 miliónů dolarů na Ross Systems kvůli ERP implementaci, která selhala (Mateřská společnost Ross Systems – CDC Software později přistoupila na vyrovnání ve výši 9 miliónů dolarů se Sunshine Mills.).
Tato pověst je dále posílena statistikou, jakou je ta, kterou presentovali Panorama Consulting ve webináři, během kterého president Panoramy Eric Kimberling rekapituloval průzkum společnosti na 250 implementacích ERP, dokončených v roce 2011.
V Panaramě zjistili, že většina společností se stále potýká s jejich ERP implementacemi a zažívá smíšené úspěchy. Kimberling uvedl, že je zřejmé, že společnosti dosud nevypilovaly umění ERP implementací.
Oproti studii Panoramy, týkající se implementací dokončených v roce 2010, se čísla zlepšila. V této studii 70% ERP projektů trvalo déle, než se čekalo. Navíc, jak uvedl Kimberling, došlo v roce 2011 k poklesu počtu projektů, které stály více, než se očekávalo. 6% společností uvedlo, že nezískaly žádné výhody z ERP projektů. Kimbeling spekuloval, že těchto pár společností mohlo být donuceno k implementaci nových systémů, když jim skončila podpora zastaralých technologií.
Výhoda, kterou respondenti nejčastěji uváděli bylo rozšíření dostupnosti informací, zmíněmé 75% společností ve studii Panoramy. Tato výhoda byla následována zvýšením součinnosti mezi obchodními jednotkami či funkcemi, zmíněná 60% respondentů. 38% uvedlo zlepšení dodacích lhůt a 35% citovalo zlepšení vztahů se zákazníky a snížení provozních výdajů.
Kimberling zdůraznil, že mnoho z těchto výhod bylo kvalitativních, ale dosud nekvantifikovaných. 33% společností uvedlo, že dosud nedosáhlo žádné měřitelných benefitů. 2% respondentů připustilo, že postrádali business case pro jejich projekty. Jen 29% společností uvedlo, že nerekapitulovaly náklady na ERP projekty.
Na základě informací, získaných z této a dalších studií Panoramy, Kimberling uvedl, že průměrná doba pro návratnost investice je 3 roky.
Kimberling uvedl 3 základní důvody, proč společnosti nerekapitulují náklady na ERP projekty: Nerozumí jaké mají být přínosy pro business. Nemají business case a tudíž nenastavují cíle pro měření. Implementace je nekompletní a/nebo přijetí uživateli je tak slabé, že nezískávají žádné přínosy.
„Firmy často neví, co je třeba udělat ke zvládnutí změny“, uvedl Kimberling. „Rozhodně to dost společností nedělá dobře. A proto jsme zde my…“
Upraveno na základě: enterpriseappstoday.com